KLASA TURYSTYCZNA

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

NR XII W SZCZECINIE

             Dnia 24 października 2005, o godz. 6.15 rozpoczęła się wycieczka edukacyjna do Kłodzka klasy II c LO. W drodze do

 

1. EDUKACYJNA WYCIECZKA DO KOTLINY KŁODZIEJ I PRAGI

NASZE WYCIECZKI

Kłodzka był przystanek w Jaworze, gdzie zwiedzaliśmy XVII-wieczny Ewangelicki Kościół Pokoju, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Kolejnym przystankiem było muzeum w Gross - Rosen - miejsce dawnego obozu koncentracyjnego.

                 Około godz. 16.00, po przyjeździe do Kłodzka, odbyliśmy wyprawę po Twierdzy Kłodzkiej, która jest powszechnie uważana za najcenniejszy zabytek sztuki fortyfikacyjnej na terenie Polski. Do zwiedzania udostępniona jest 1/3 fortecy: „labirynt”, czyli kilometr podziemnych chodników minerskich, trzy dziedzińce i taras widokowy, z którego widać wszystkie pasma górskie otaczające Kotlinę Kłodzką. Kolejnym punktem zwiedzania w Kłodzku był rynek z ratuszem wzniesionym pierwotnie w połowie XIV w., obecnie, neorenesansowym, pochodzącym z końca XIX stulecia. U wrót ratusza stoi  studnia i fontanna z XVIII w., ozdobiona delfinami i zwieńczona kamiennych lwem, herbem Kłodzka. Z rynku idzie się przez zbudowany w 1390 r. trójprzęsłowy gotycki most św. Jana i miniaturową kopię praskiego mostu Karola.

                 O godz. 19.30 rozpoczęły się zajęcia warsztatowe z Organizacji turystyki prowadzone przez p. Macieja Krzakowskiego.
                 25 października 2005 r. o godz. 7.00 wycieczka ruszyła do Pragi i stolicy Czech. Pod przewodnictwem p. Waldemara Nakraszewicza, przewodnika sudeckiego I klasy, przewodnika i pilota wycieczek krajowych i zagranicznych, przez ok. 5 godzin zwiedzaliśmy Pragę, ze szczególnym uwzględnieniem walorów turystycznych Pragi.

                 Po powrocie z Pragi odbyły się zajęcia warsztatowe z geografii, prowadzone przez p. Marię Michalak.
            
26 października 2005 r., o godz. 830, po wykwaterowaniu, wycieczka wyruszyła do Polanicy Zdrój, gdzie zwiedzaliśmy park zdrojowy, pijalnię wód mineralnych, gdzie występuje woda „Wielka Pieniawa”, XIX wieczne wille.

                 Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki było Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, mieszaczce się w młynie papierniczym, który powstał w 1605 roku. Młyn ten to budowla o efektownych wolutowych szczytach, zachowana w niezmienionej postaci, która jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w Europie przykładem barokowego budownictwa przemysłowego.

                 Następny punkt programu to „Błędne Skały” w Parku Narodowym Gór Stołowych, które tworzy sieć spękań w ławicy piaskowców górno kredowych.

                 W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Kaplicę Czaszek w Kudowie Czermnej, której ściany wyłożone są 3 tys. czaszek (ściany Kaplicy są w wymiarach 6 na 6 m). Zbiór tychże czaszek (ściany kaplicy i piwniczka) jest efektem rzezi wojen śląskich, pomorów XVIII w., częściowo też wspomnieniem wojny trzydziestoletniej oraz ekshumacji prowadzonych przez miejscowego proboszcza. Przed wejściem stoi pomnik z napisem głoszącym po niemiecku, czesku i polsku: „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze, 1914”.

                 Około 22.30 autokar przybył do miejsca docelowego: Zespół Szkół Sportowych w Szczecinie.

Opracowała: Maria Michalak

2.  WYCIECZKA DO BERLINA NA MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE

 

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI SZKOLNEJ DO BERLINA

NA MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE

 

W dniach 8-12 marca 2006 r. w Berlinie odbywały się Międzynarodowe Targi Turystyczne –ITB.

Największe targi turystyczne na świecie zorganizowane zostały po raz 40.  W tym roku swoje ekspozycje przygotowało ponad 10 tysięcy wystawców ze 183 krajów. ITB Berlin to najważniejsza i największa impreza targowa branży turystycznej zarówno dla wystawców, jak i dla zwiedzających. Krajem partnerskim ITB 2006 była Grecja.

Na ITB Berlin Polska gościła już 35 raz. Polska ekspozycja narodowa była przygotowana przez Polską Organizację Turystyczną pod hasłem promocyjnym "Spotkajmy się w Polsce". Regionami partnerskimi polskiego stoiska narodowego były województwo świętokrzyskie oraz łódzkie

Klasa turystyczna XII LO wraz z kolegami Zespołu Szkół Sportowych już kolejny raz odwiedziła targi. 10 marca o godzinie 830 wyruszyliśmy dwoma autokarami spod szkoły. W Berlinie przejechaliśmy głównymi ulicami miasta podziwiając jego największe atrakcje turystyczne.
O godzinie 1100 byliśmy już przy halach berlińskich targów Messe –Berlin.
            Na zwiedzanie hal targowych mieliśmy przeznaczone 6,5 godziny.

Czy można zwiedzić prawie cały świat w ciągu tak krótkiego czasu? Jeśli jest się na takich targach –TAK!! Wrażeń i emocji po takiej „podróży” wiele.

Na szczególną uwagę zasłużyła Polska. Hala, w której prezentowała się Polska przyciągała zwiedzających nie tylko ciekawą ofertą turystyczną, ale także wspaniałymi zapachami polskiej kuchni i oryginalną oprawą muzyczną z wykonawcami wciągającymi licznych odwiedzających do wspólnej zabawy.

Na stoisku o pow. 110 m2, zorganizowanym przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną w ramach stoiska narodowego Polskiej Organizacji Turystycznej prezentowały się także inne podmioty: Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin, Świnoujście, Międzyzdroje, Gmina Rewal, Hotel Amber Baltic w Międzyzdrojach oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Nie zabrakło również ofert uzdrowisk, stowarzyszeń turystycznych oraz innych podmiotów oferujących ciekawe formy wypoczynku w zachodniopomorskiem.

Przy tak dużej liczbie wystawców zainteresowanie zwiedzających swoją ofertą wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu czego polskim wystawcom nie zabrakło i znalazło potwierdzenie w przyznanym przez organizatorów ITB wyróżnieniu dla Polski jako najlepiej promującemu się państwu w Europie.

Około godziny 18.00 pełni wrażeń wyruszyliśmy z Berlina.

 

 

 

 

 

Opracowała: Maria Michalak